Araç Takip Sistemi

Araç Takip Sistemi, araçlarınızın coğrafi konumları hakkında internet bağlantısı üzerinden güncel bilgi sağlayan, hareketlerini kayıt altına alan, çeşitli algılayıcılar ile bilgi toplayan ve kaydeden, bunlarla ilgili raporlamalar yapan ve canlı denetlemeler ile anında e-posta ve/veya SMS yoluyla bilgilendirme yapan servisler bütünüdür.

Araç Takip Sistemi Nedir?

Takip sistemlerinin mantığı ve özü Telemetri olarak isimlendirdiğimiz; sistemlerin, tesislerin, objelerin yada verilerin uzaktan izlenmesi, kayıt altına alınması ve kontrol edilmesidir.

Akıllı Araç Takip Sistemi (Smart vehicle tracking system) ile GPS ve Glonass (global konum belirleme sistemi) uyduları, GSM/GPRS haberleşme sistemleri  teknolojileri kullanılarak araçların ya da araç filolarının etkin, kolay ve ekonomik olarak takip edilmesini ve yönetilmesini sağlar.

Takip sistemleri, işletmelerin giderek artan mobil operasyonlarını daha iyi yönetmelerine olanak sağlamaktadır, Bu Sistem kullanıldığı firmalar için büyük kolaylık sağlamıştır.

Bu Cihazlar Sayesinde Araçlarınızın Nerede olduğu Kaç Km hızla gittiği nerde durup nerde hareket ettiği gibi bir çok detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz, CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) ile kontrol edebileceğiniz bir  otomasyon sistemidir diyebiliriz.

 

Arac_Takip_Sistemi
Arac_Takip_Sistemi

Araç Takip Sistemi

FiloWay Araç Takip Sistemleri, sürekli gelişen teknolojiyi, rekabetçi fiyat ve eksiksiz destek hizmeti ile sunmaktadır.

FiloWay’in sunduğu en önemli maliyet avantajı entegre çözümler üretip müşterilerinin bu hizmetlere doğrudan erişmesini sağlamasından kaynaklanmaktadır.

Mobil Takip Sistemlerinin çalışma mantığı Küresel yer belirleme uydularından alınan gerçek zamanlı konum, hız, yön gibi bilgileri GSM şebekeleri üzerinden GPRS aracılığı ile Kontrol merkezine gönderilmesi esasına dayanmaktadır. Kontrol Merkezi gelen dataları işler, Sayısal haritalar üzerinde kullanıcının anlayacağı şekilde görüntülenmesini sağlar. İlerleyen teknoloji ile takip edilmesi esas objeden gelen veriler çeşitlendirilmiş, kullanılan cihazın becerilerine paralel olarak konum hız yön gibi bilgilerin yanı sıra eklenen sensörlerle yüzlerce bilginin daha kullanıcıya ulaşması sağlanmaktadır. Saha’da kontrolün önemi arttıkça takip sistemlerinin de kullanım alanı oldukça artmıştır. Ülkemiz bu sistemlerin donanım üretimi ve yazılım geliştirme konusunda dünya da önde gelen ülkelerdendir. Tamamı yerli teknoloji ile geliştirilen yazılım ve cihazlar Türkiye’nin yanı sıra bir çok ülkeye ihraç edilmektedir.

Genel Özellikler

 • G-Sensör (Darbe Algılayıcı)

 • Glonass ve GPS Dual Uydu Sistemi

 • 66 Kanal Yüksek Kaliteli GPS Modül

 • 2 Yıl Garanti

 • CanBus Entegrasyonu

 • Navigasyon Entegrasyonu

 • Taksimetre Entegrasyonu

 • Takograf Entegrasyonu

 • Kart Okuyucu

 • Yakıt Raporları

 • OBD Modül
 • RF-ID

 • Yerli üretim

Neden Filo Yönetimi

Araçlarınız şu anda tam olarak neredeler?

Sürücüler gün içinde gitmeleri gereken yerlere gerçekten gittiler mi?

Sürücüler araçları hızlı veya tehlikeli kullanıyorlar mı?

Uzun duraklamalar veya molalar var mı?

Sürücüler araçları mesai saatleri dışında kullanıyor mu?

Güzergah için tutulan kilometre kayıtları doğru mu?

Filo Yönetimi Uygulamaları ile

Araç Takip Sistemleri çeşitli sektörlere bir çok kolaylıklar sağlamıştır.

Araç takip Sistemleri, işletmelerin giderek artan mobil operasyonlarını daha iyi yönetmelerine olanak sağlamaktadır.

Tüm araçlar denetiminiz altında tutularak disipline olunması sağlanır.

Araçlar anlık olarak harita üzerinde izlenebilir.

Hız kontrolleri ile yakıt tüketimi azalır, sürücü güvenliği artar, kaza ve benzeri nedenlerden ötürü maddi ve işgücü kayıpları kontrol altına alınır.

Güzergah planlaması ve güzergah dışı işlemler raporlanabilir.

Araca ait durum bilgilerin ve araca yerleştirilen sensörlerden (yakıt, ısı, kapı vb.) alınan verilerin merkeze iletilebilir ve araç uzaktan kontrol edilebilir.

Araçların tüm geçmiş sürüş verileri de dahil olmak üzere çok çeşitli raporlar alabilme olanağını sağlar.

Sistemin Faydaları

Yakıt Tasarrufu

Azalan yıpranmalar

Azalan kaza riski

Periyodik bakım maliyetlerinde tassarruf

Denetlenen personelin gelişen iş disiplini

Artan hizmet kalitesi

Lojistik süreçlerinin iyileştirilmesi

Coğrafi bilgiler ile planlanmış nakliye organizasyonu

Artan müşteri memnuniyeti

Personel, Yolcu, Araç ve Mal güvenliğinin artırılması

7/24 takip ile artan sürüş kalitesi

Trafik kurallarına gösterilen hassasiyet

Zamandan kazandırır

Maliyetleri azaltır

Kontrolü arttırır, Güvenli Sürüş Sağlar

Araçlarınız için ekstra güvenlik seçenekleri sunar

Kaynakların Etkili ve Verimli Yönetilmesini sağlar

Geniş Donanım Seçenekleri

FiloWay olarak tüm sektörlere ve ihtiyaçlara cevap verebilecek ekipmanlarımız mevcut olup her geçen gün yeni ürünler eklenmektedir.

Canbus Entegrasyonu

Klasik araç takip cihazlarının sağladığı verilerden daha fazlasını isteyenler için…

Canbus arabirimi, yeni model araçlarda bulunan elektronik beyinlerin dışarıya verdiği (standart tescilli veri protokolü J1939) kodları okuyarak, kullanıcıya ihtiyacı olan YAKIT MALİYETLERİ ve ARAÇ PERFORMANSI gibi rapor ihtiyaçlarını FiloWay web tabanlı arayüzü rapor haline getirir.

Araç beyninde oluşacak teknik hataları (Araç sevis mesafeleri) CanBus ara birimi hesaplar ve FiloWay web tabanlı ara yüzü ile araç servis ihtiyaçlarını kullanıcılara rapor halinde sunar.

Tescilli standart protokoller:

J1939 Tescilli standart protokoldür. Kamyon veya otomobil üreticileri tarafından üretim anında araçlara üretici tarafından tanımlanmıştır. FiloWay CanBus arabirimi bu araçlardaki verilerin tümünü çevirmez, filo yönetimi için amaçlanmış olduğundan verileri filitreler ve ancak yönetim için seçilmiş listede bulunan 20 veri bilgisini çevirir.

Neden CanBus?

Kurumsal hedefi olan ve teknolojiyi yatırım haline getirip maliyetlerini düşürmek isteyen tüm firmalarda filo yönetimi için yapılacak en uygun yatırım CanBus’dır.

CanBus araç beyninde bulunan detaylı bilgileri bütçe raporlarında en yararlı hale getirir. Bu veriler ve istatistiksel araç raporları ile daha düşük maliyet tasarrufları sayesinde hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

Gerçek KM/Devir Verisi

Aracın kaç KM yol yaptığı, her araç takip sisteminde olmasına rağmen, birçoğu aracın göstergesinde yazan gerçek KM ile birbirini tutmaz. Bunun sebebi; gerçek KM verisinin KM müşirinden, sistemde yer alan KM verisinin GPS verilerinden ölçümlenmesidir. Aracın kapalı otopark alanlarına girmesi, viyadük altlarında dolaşması, tünellerden geçmesi gibi durumlarda kaybedilen GPS verisi sonucunda KM ölçümlerinde kabul edilemez oranlarda sapmalar yaşanmaktadır. KM üzerinden harcırah ödeyen, KM verisi ile yakıt hesabı yapan, KM başına bütçe çıkaran her kullanıcı gönül rahatlığı ile ekranında gördüğü KM değerini kullanabilir.

Navigasyon Entegrasyonu

FiloWay‘in müşterilerine sunduğu Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemi’ne Yazılım ekibimiz tarafından entegre edilen navigasyon özelliği ile, merkez ile sürücü arasındaki iletişime yeni bir ivme kazandırılıyor. Yeni servis sayesinde sürücüye araç içinde yer alan navigasyon ekranı üzerinden mesajlar iletilebiliyor, merkezden belirlenen hedef nokta iletilerek aracın bulunduğu yerden hedefe en uygun rota oluşturuluyor. Bu sayede yüzde 15’lere varan yakıt ekonomisi ile birlikte zamandan tasarruf sağlanıyor, hizmet kalitesi yükseltiliyor. Bu uygulama bir dağıtım şirketi için hız ve ekonomi sağlarken, örneğin bir ambulans için hayat kurtarma anlamına gelebiliyor.

Araç içi Navigasyon ile Geleceğin Servisleri

Gelişen teknoloji ile çok yakın gelecekte navigasyon ekranı üzerinden sürücüye günlük sürüş performansı ve verimliliği ile ilgili bilgiler iletilebilmesi, hız limiti, rölanti ve benzeri parametrelerle ilişikili hedef değerleri aştığı gibi konularda anında uyarılabilmesi mümkün olacak, tüm sürücülere şirket merkezinden ortak duyurular yapılabilecektir. Bu sayede merkez ile sürücü arasında sürekli iletişim sağlanabilecektir.

RF-ID

Ürünlerimiz RF-ID modül desteği sayesinde bir çok sensör ve çevre birimleriyle kablosuz olarak haberleşmektedir.

OBD Modül

Otomobil’lerde bulunan OBD (On Board Diagnostic) Sistemine ait bilgilerin (Hız, Rpm, Km, Yakıt) Araç Takip Sistemi üzerinden kullanıcılara iletilmesidir.

Filonuzdaki tüm araçların şoför gösterge paneli merkez ofisinizden takip’de…

Kart Okuyucu

Araç Takip Cihazıyla entegre çalışan Mifare kart okuyucu sayesinde güvenlikten taviz vermeden hangi aracı hangi personel ne zaman ne kadar kullanmış takibini yapabilirsiniz. Ayrıca personel ve öğrenci servislerinede uygulanarak servis araçlarının kullanımını zaman, konum bilgileriyle detaylı bir şekilde takip edebilir raporlayabilirsiniz.

Sıcaklık Kontrol ve Takip Sistemleri

Araç Takip Cihazlarımıza entegre kablosuz sıcaklık sensörleri sayesinde soğuk zincire bağlı frigofrik araçların sıcaklık seviyeleri anlık olarak takip edilmekte ve raporlanmaktadır. Kritik sıcaklık değişikliklerinde tanımlanan kişilere hem E-posta hem de SMS ile alarm mesajları gönderilmektedir, ayrıca Mobil bildirimler Mobil Uygulamayı kullanan tüm kullanıcılara ulaşmaktadır.

Motor Bloke Ünitesi

Araçların İmmobilizer sistemine entegre edilen ve istenilen zamanlarda uygulanan blokaj sistemidir ve kablosuz seçenekler mevcuttur.

Buzzer Sesli Uyarı Sistemi

Araç Takip Sisteminde farklı alarm senaryoları oluşması halinde (Örn; hız aşımı) araç içinde sesli ikaz, uyarı için kullanılan sesli buzzer.

Acil Durum Butonu

Acil durumlarda kullanılmak üzere Araç Takip Cihazlarımıza takılan butona basıldığında yetkili kişilere SMS, E-posta ve Mobil bildirimler yapılır.

Araç Depo Kapağı

Fuel Safe Yakıt Tankı Güvenlik Sistemleri özellikle lojistik, taşımacılık araçları ve iş makinelerinde yakıt tankı güvenliği için dizayn edilmiş bir üründür. Özel dizaynı sayesinde her türlü araç deposuna uygulanabilen bu sistem kapak açıldığında, kapağa yada tanka bir müdahale olduğunda durumu kablosuz olarak araç içerisindeki alıcısına iletir. Dahili G-Sensörü ile kapağa yada yakıt tankına olan müdahaleyi algılar, sahip olduğu röle çıkışı ile olası alarm durumunda araç kornası veya aydınlatma sistemini aktifleştirebilir. Aracınızın mevcut araç takip sistemi ile entegre çalışarak mevcut araç takip ekranı üzerinden durumun anlık olarak takip edilebilmesine olanak tanır. Tüm Araç Takip Sistemleri ile Uyumludur.

Kablosuz haberleşme sistemi, G Sensör, dahili alarm, röle çıkışı, kendinden kapaklı yapısı, şifreli kilit sistemi, özel boğaz yapısı, gibi özellikleriyle gerek kapak kaybolması gerekse aracınızdan yakıt çalınmasına karşı caydırıcı bir çözümdür.

HandsFree

Araç Takip Cihazına takılan HandsFree hoparlör ile gelen çağrıların sesi araç içerisine verilmekte ve sesli görüşme yapılabilmektedir.

Microfon

Araç Takip Cihazına takılan GSM telefon numarası arandığında cihaz çağrıyı otomatik cevaplar ve dinleme başlar, gerek dinleme gerekse sesli görüşmeler için kullanılır.

Manyetik Kontaklar

Araçlarda Yakıt Depo Kapağı, bagaj, kaput, kapı gibi aksamlara takılabilen buradaki hareketleri algılayan kablosuz manyetik kontaklardır, kablosuz seçenekler mevcuttur.

Kullanıcı Dostu Yazılım ve Tasarım

Araç Takip Sistemi’nin başarılı olması için pek çok kritik faktörün bir arada bulunması ve uyum içinde olması gerekir. Araç Takip Sistemi içerisinde birçok farklı teknolojiyi barındıran ve çok farklı uzmanlıkları bir arada bulundurmayı gerektiren sistemlerdir. İçerisinde haberleşme teknolojisi, yazılım teknolojisi, uydu teknolojisi, veri tabanı, veri güvenliği, yüksek miktarda gerçek zamanlı veri işleme teknolojisi, sayısal haritalar üzerine dayalı coğrafi bilgi sistemleri gibi teknolojilerin kullanıldığı komplike bir yapıdır. FiloWay olarak merkez yazılımımızdaki raporlamaların çeşitliliği, sistem performansı, veri güvenliği, işletmelerin ihtiyaç duyacağı özel uygulamalara açık bir yapı sağlaması, hızlı ve sorunsuz çalışması kadar kullanıcı dostu, sade ve kullanışlı bir arayüz ile sunulması da önemli bir faktördür.

Yazılım Desteği;

Araç Takip ve Filo Yönetim Sisteminde bulunmayan veya özel bir çalışma gerektiren projelerde (örn: call center, crm, otomasyon) her türlü yazılım entegrasyonu ile istekler ve ihtiyaçlar doğrultusunda profesyonel çözümler sunulmaktadır.

Otomatik Uyarı Sistemi

Araçlarınız için belirlediğiniz ihlâl uyarılarını anlık veya günlük olarak

e-posta, sms ve Mobil uyarılar ile bildirim yaparak sisteme olan bağımlılığınızı azaltmasının yanısıra zaman tasarrufu ve verimlilik hedeflenmiştir.

Araç Grupla

Filonuzdaki araçları departmanlarına göre gruplara ayırabilir, harita

üstünde dilediğiniz araç gruplarını görüntüleyebilirsiniz.

Bölgesel Koruma

Bölge kontrol sistemi ile iç içe bölgeler belirlemenizden, dilediğiniz sayıda ve dilediğiniz geometrik yapıya sahip bölgeler çizebilmenize kadar bütün imkanlar sunulmaktadır. Bölge koruma sistemi ile belirlenen bölgelere tanımlanan araçların giriş ve çıkışlarını anlık bildirimler olarak alabilir veya mesai dışı bildirim seçeneklerini kullanabilirsiniz, ayrıca rapor ekranlarında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. (giriş, çıkış, bekleme süresi)

Hızlı Takip

Zamanın önemli olduğu operasyonlarda oldukça fazla kullanılan Hızlı Takip, o anki durum hakkında güncel bilgiye ulaşmanızı, sahadaki araçlarınızın durumunu anlık olarak izlemenizi saniye saniye lokasyonunu, hızını ve dijital girdilerin detaylarını görüntülemenizi sağlayacaktır.

Yakıt Raporları

Firmaların filo yönetiminde en büyük gider olan yakıt tüketimini kontrol altına almalarına destek sağlamak amacıyla geliştirilen yakıt raporlama yazılımı hiç bir sensör veya ek maliyet gerektirmeyen ortalama yakıt tüketim raporları sunmaktadır, Araç Takip Sistemi ekranından aracın 100KM deki ortalama yakıt tüketimini girdiğiniz taktirde sistem aracın yakıt sarfiyatını KM başına hesaplar ve güncel değer üzerinden size ortalama tüketim raporunu sunar.

Neden? FiloWay

Standart takip sistemlerinden farklı olarak; Size özel, ihtiyaçlarınızı karşılayacak çözümler sunabilen, sürekli geliştirilen dinamik bir sistem.

İhtiyaca uygun, sektörlere özel çözümler sunabilen yazılımı sayesinde kolay ve hızlı kullanım.

Üstün teknolojiler kullanılarak geliştirilen donanım sayesinde güvenli, hızlı, kolay veri aktarımı ve kolay montaj özelliği.

Üstün veritabanı ile dataların uzun saklanabilme ve güvenli korunması sayesinde datalarınız kontrol altında.

Geniş ve detaylı raporlama olanağı ile en doğru bilgilere ulaşabilme imkanı.

Teknolojik gelişimlere uyumluluğu sayesinde yapılacak herhangi bir güncellemede aynı donanım üzerinden kullanım.

En önemlisi; müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati, marka itibarı, işletimsel verimlilik, gelişmiş iletişim ve sürekli gelişimin takipçisi olarak memnuniyet zinciri oluşturmak…

Araç Takip Sistemi hakkındaki tüm detaylar için aractakip.de   araçlarınız takipde…

filoway.com.tr

 

 

Etiket: Araç Takip Sistemi, Araç Takip Cihazı, Araç Takip Fiyatı, Uydu Araç Takip, Filo Araç Takip, Kameralı Araç Takip Sistemi, Araç Kara Kutusu