Anasayfa >> Genel Bilgiler >> Takip Sistemleri >> Araç Takip Sistemi

Araç Takip Sistemi
Twitter

Araç Takip Sistemi Nedir?

Takip sistemlerinin mantığı ve özü Telemetri olarak isimlendirdiğimiz; sistemlerin, tesislerin, objelerin yada verilerin uzaktan izlenmesi, kayıt altına alınması ve kontrol edilmesidir.

Araç Takip Sistemi, araçlarınızın coğrafi konumları hakkında internet bağlantısı üzerinden güncel bilgi sağlayan, hareketlerini kayıt altına alan, çeşitli algılayıcılar ile bilgi toplayan ve kaydeden, bunlarla ilgili raporlamalar yapan ve canlı denetlemeler ile anında e-posta ve/veya SMS yoluyla bilgilendirme yapan servisler bütünüdür.

Akıllı Araç Takip Sistemi (Smart vehicle tracking system) ile GPS (global konum belirleme sistemi) uyduları, GSM/GPRS haberleşme sistemleri  teknolojileri kullanılarak araçların ya da araç filolarının etkin, kolay ve ekonomik olarak takip edilmesini ve yönetilmesini sağlar.

Takip sistemleri, işletmelerin giderek artan mobil operasyonlarını daha iyi yönetmelerine olanak sağlamaktadır, Bu Sistem kullanıldığı firmalar için büyük kolaylık sağlamıştır.

Bu Cihazlar Sayesinde Araçlarınızın Nerede olduğu Kaç Km hızla gittiği nerde durup nerde hareket ettiği gibi bir çok detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz, CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) ile kontrol edebileceğiniz bir  otomasyon sistemidir diyebiliriz.

Sistemin kullandığı iletişim protokollerinden de kısaca bahsetmek gerekirse;

SMS

GSM haberleşme teknolojisi sayesinde takip sistemlerinde SMS kullanımı mümkündür, kullanımdaki en önemli kriter firmaların müşterilerine hizmet şeklidir. Bazı firmalar GSM operatörü üzerinden kullanım sunmaktadır fakat ücretsiz kullanım hakkı yok ise sürpriz faturalarla karşılaşma riski vardır. Bazı firmalar kendi sistemleri üzerinden ücret karşılığında SMS paketi yüklemekte ve farklı fiyat politikaları uygulamaktadır. Bazı firmalar ise her iki yöntemi sunarak tercihi müşterilerine bırakmaktadır. Ayrıca GPRS kullanımının mümkün olmadığı durumlarda cihazlar SMS yoluyla takip edilebilmekte ve programlanabilmektedir.

GPRS

Günümüzde bir çok sistem de olduğu gibi takip sistemlerinde de yaygın olarak GPRS teknolojisi kullanılmaktadır. Bazı firmaların cihazları 3G teknolojisini desteklerken, bazı firmalar ise 3G’ye ihtiyaç duyulmadığını belirtmektedir, amaç sadece araç takip etmek ise 3G kullanmaya gerek yok fakat ilerleyen teknoloji ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda kameralı Araç Takip Cihazları gibi geniş bant internet kullanımına ihtiyaç duyan yeni nesil takip sistemlerinde 3G kullanımı önem kazanmaktadır.

GPRS teknolojisini ülkemizde tüm operatörler sunmaktadır fakat iki tür hat bulunmaktadır. Bunlardan biri voice hat dediğimiz ve sesli konuşmalar için kullanılan hat iken, diğeri ise data & fax hattıdır, takip sistemlerinde yaygın olarak M2M olarak da tanımlanan makineler arası iletişimi ifade eden data hatları kullanılmaktadır.

Takip sistemleri farklı sektörlere ve kullanıcılara hizmet verebilecek seviyelere ulaşmıştır, kısaca özetlemek gerekirse;

Araçların zarar görmesini, çalınmasını ve benzer şekilde kiralayan kişiden dolayı firma ve kişi zararlarını önlemek veya caydırmak amaçlı kullanan müşterileri grupları, Örn; Araç Kiralama Firmaları.

Büyük araç filolarına sahip firmaların işletme giderlerini düşürmek, zamandan, yakıttan tassarruf sağlamak, araçların gereksiz kullanılmasının veya özel kullanımının önlenmesi gibi çok amaçlı kullanan müşterileri grupları, Örn; Lojistik ve dağıtım firmaları.

Emniyet teşkilatı, 112 Acil servis araçları takip sistemlerini kullanarak olay yerine müdahale edilme sürecini hızlandırmakta ve suistimalleri önlemektedir.

Bazı firmalar ise kamyonlara gitmiş olduğu kilometreye göre veya sefer sayısına göre ücret ödemektedir, Örn; Harfiyat firmaları. Bu müşteri gruplarına özel sefer raporlarımız bulunmaktadır. Ayrıca KM veya sefer dışında çalışma saatine göre çalıştırılan kepçe tarzı iş makineleri için farklı çözümler mevcuttur.

Sistemin işleyişine değinmek gerekirse en önemli kriter araçlara ait konum bilgileridir, veri transferindeki en büyük paket konum bilgilerine aittir, bunun dışındaki veriler çevresel olaylar ve bilgilendirmelerdir. Çevresel birimler içerisinde ise en önemli veri kontak bilgileridir, her kontak hareketi bir veri olup bu bilgiler ile aracın nerede durakladığını ve ne kadar süre o lokasyonda durduğu gibi park, rölanti bilgilerini içeren raporlar oluşturulur. 

Raporlar içeriside önemli bir konuma sahip rölanti raporları bir çok kullanıcı için önemli veriler içermektedir, günlük 10dk. gibi kısa görünen rölanti süreleri yıllık olarak hesaplandığında 100lt. üzerinde akaryakıt tüketimi olarak karşımıza çıkmaktadır, buda çevreye, ekonomiye ve motora ciddi zararlar vermektedir.

Araç Takip Sistemi

 

 

 

 

 

Araç Takip Sistemi, Araç Takip Cihazı, Araç Takip Fiyatı, Uydu Araç Takip, Filo Araç Takip, Filo Takip, Araç Takip

 
© FiloWay Filo Yönetim Sistemleri Hakkımızda Ürünler Genel Bilgiler Referanslar Haberler Bize Ulaşın